Мнения

Местни избори 2019: Любомир Аламанов, пиар експерт: Ако Мая Манолова не проумее къде греши в последния месец, няма шансове на балотажа
28 Октомври 2019 | 14:00 ч. | Агенция "Фокус"
Къде сбъркаха и къде успяха в кампаниите си кандидатите за кмет на столицата? Въпросът коментира пиар експертът Любомир Аламанов в интервю за Агенция „Фокус“Фокус: Г-н Аламанов, вече е абсолютно сигурно, че другата седмица в столицата ще има балотаж между кандидата на ГЕРБ за кмет на София Йорданка Фандъкова и независимия кандидат, подкрепен от БСП, АБВ и др. Мая Манолова. Очаквано ли беше това развитие и на какво се дължи разликата от около 10 % между двете на първи тур? Мая Манолова като че ли стартира кампанията си много успешно, но после започна да прави грешни стъпки. Къде сбърка тя и с кои ходове спечели по-голямо доверие досегашният столичен кмет Йорданка Фандъкова?
Любомир Аламанов: Факт е, че г-жа Манолова влезе в кампанията с много високо ниво на доверие. Тя във функцията си на омбудсман на републиката направи някои стъпки, които й осигуриха доста широка подкрепа от по-широка масова аудитория. Тя влезе в кампанията, мислейки, че има една комфортна преднина. За съжаление обаче местните избори не са избори нито за президент, нито за Народно събрание. В местните избори хората искат да чуят конкретни неща, които ще се случат за решаване на техните конкретни проблеми: как ще бъдат наредени плочките, как ще бъде организирана градинката зад блока, къде ще си паркират автомобилите, по колко пъти на месец ще се мият улиците и така нататък. За съжаление на г-жа Манолова, тя не успя да улови този прагматичен дух на една кампания и доведе цялата си агитация в доста висок общ политически стил, който по-скоро наистина беше като кампания за президентски избори. И според мен това беше една от основните й грешки, поради които хората в един момент просто спряха да разбират тя за какво им говори и се отдръпнаха.
Фокус: Дали на моменти негативния й и нападателен тон също не повлия?
Любомир Аламанов: Когато тонът е нападателен, но той съдържа конкретни факти и данни, това нещо работи, защото хората виждат смисъл. Г-н Бонев например имаше доста нападателен и атакуващ тон, но той показваше с цифри къде общината бърка, какво би могло да бъде по-добре. Той вадеше прекрасни инфографики, много хубави дизайнерски пипнати схеми. Той показваше защо е нападателен. Тоест фактологията подкрепя един атакуващ стил. Когато човек няма фактология, а просто напада, той влиза в ролята на дребнав заядливец.
Фокус: Тоест в случая на Бонев това са аргументирани нападки, лежащи на факти, очевидно по думите ви?
Любомир Аламанов: Да, аргументирано посочване как могат да се поправят грешките.
Фокус: Повечето хора наричат изненада събраните над 10 % доверие от кандидата на „Спаси София“ Борис Бонев. Какво в неговата кампания беше привлекателното и печелившото, освен това, за което вече споменахте?
Любомир Аламанов: Първото нещо, което не трябва да забравяме, а много от политиците забравят, е, че кампанията се прави не само един месец преди изборите. Г-н Бонев от години бавно и постепенно изгражда образа си на човек, който дава конкретни решения за конкретни проблеми в София. И особено в последните 6-7 месеца много активно, почти всекидневно, работи по много теми. Все пак да не забравяме, че благодарение на сигнали на „Спаси София“ и неговото лично участие един заместник-кмет се раздели с поста си, мисля, че даже прокуратурата го разследва и текат проверки. Тоест той свърши доста предварителна работа, която сега по време на кампанията просто я утилизира, събра на едно място и концентрира в себе си доста от разочарованите от досегашното управление хора.
Фокус: Да се върнем отново на кандидата за кмет Йорданка Фандъкова. До каква степен, без пряко да е част от кампанията, премиерът и в качеството си на лидер на ПП ГЕРБ, работи в полза на имиджа й?
Любомир Аламанов: В момента работи добре, защото все пак г-н Борисов е премиер. Факт е, че огромна част от проектите, финансовите ресурси минават през одобрение на съответните министри. Той непрекъснато споменава и Южна, Северна тангента, магистрали и така нататък – те много пряко засягат живота на столичани, но се правят с помощта на правителството. Така че една добра симбиоза между правителство и кмет доста улеснява работата, от друга страна е факт и, че не би трябвало да има толкова пряка връзка, но една подкрепа винаги е добре дошла. При г-жа Манолова се получи нещо много странно. Тя се опита да се позиционира като независим кандидат, който да обере негативния непартиен вот. Тя и затова доста разбираемо може би получава 10 процентни пункта над листата на БСП. Но тя не успя да утилизира достатъчно добре този си потенциал. Все пак в София БСП от много отдавна не се слави с добър имидж и това не успя да събере доста повече подкрепа. Самите БСП в последните една-две години ми прави впечатление, че се лутат чисто имиджово накъде да отидат. И много странно, че вместо да отидат към евролевицата, където г-н Станишев е лидер и където има доста смислени предложения, те се опитаха да завият в някаква странна квазипатротична, протодесница, ако може така да се каже, с много силно капсулиране, затваряне и патриотични лозунги: „Ние тук ни е най-добре“, и стари християнски обичаи. Това според мен разколеба даже част от самите гласоподаватели на БСП. Затова е естествено, че те може и да станат трета сила в София.
Фокус: Да, по всичко изглежда, че в СОС ще бъдат изместени от листата на ДБ. „Демократична България“ и техният кандидат арх. Борислав Игнатов според данните до момента са и трета политическа сила на местните избори за кметското кресло. Тяхната кампания с какво привлече избиратели? Също така – верни ли са обвиненията, че „Спаси София: е откраднала част от електората на ДБ?
Любомир Аламанов: Кампанията на ДБ и изобщо цялото тяхно представяне – те могат да бъдат поздравени, защото се стабилизираха, което е добра крачка и залог за бъдещи успехи. Основния техен плюс виждам в много силната им кандидатска листа, затова неслучайно тя взима толкова много гласове. Те успяха да привлекат изключителни професионалисти в техните си области и хора с доста голям интегритет, почтеност и хора, които се радват на много високо доверие. Самата кампания на г-н Игнатов беше малко боязлива. Тя започна с един много гнусен компромат срещу него, на лично ниво. Чест прави на останалите кандидати за кметове, че се обединиха и го подкрепиха и казаха, че е мината някаква граница на допустимостта в комуникацията, която не е хубаво да бъде преминавана. След това той някак си не можа да се наложи като боец, като водач. Той не успя да демонстрира как сега ще отиде на битка, ще превземе София, ще оправи ситуацията. Имаше някаква лека интелектуалност в неговия образ. Едно такова малко: „Окей, аз съм тук, ще направя нещо. Аз знам как се прави, ама не си давам много зор“, казано малко по-разказно. Това може би доведе до факта, че той е единственият кандидат, който има по-малко проценти, по-малко гласове, отколкото собствената си листа. А за идеята за обединение между ДБ и „Спаси София“ – това е някакво старо желание на част от така наречената софийска десница: как всички, като се обединят, ще смажат някакви други хора, което за мен на моменти е непонятно. Първо трябва да се уговори дали „Спаси София“ е десница, дали изобщо иска да се обединява. И според мен разликата между тях е доста голяма и едно автоматично обединение не би довело автоматично до сумиране на техния брой гласоподаватели. Някъде видях изследване, че общо взето само 20 % т гласовете на „Спаси София“ са от привърженици на ДБ, така че по-скоро „Спаси София“ може да е взела от гласовете на Мая Манолова, колкото и странно да звучи. За мен при тях основното в момента е да спрат да се дърлят едни други, защото това, което наблюдавам по социалните мрежи, не е хубаво. По-добре е да намерят общи неща, на чиято основа да седнат и да поговорят .как и какво биха могли да направят заедно
Фокус: Интересно е да обсъдим и линията на поведение на един от другите кандидат-кметове за столицата. Именно Волен Сидеров, който вчера в Арена „Армеец“ се опита да нахлуе в залата заради съмнения и сигнали за манипулация на вота. Част ли е от неговата пиар кампания и градене на образ в течение на времето като цялото – той често залага на такъв тип прояви?
Любомир Аламанов: Донякъде, когато човек прави леко скандални неща, за да влезе в медиите и за да може неговите симпатизанти да видят колко той е безстрашен, това не е лошо като тактически прийом. Но практиката показва, че няма как това да бъде дългосрочна стратегия. Г-н Сидеров от участник на балотаж срещу Георги Първанов преди 10 или повече години, в момента се е сринал до едва 1 %, който получава. Така че постепенно хората разбират, че такъв тип краен популизъм, разрушителна, забавна игра на нерви, просто не дава нищо. Защото той разиграва полицаи, разиграва администрация, разиграва медии, разиграва всички нас. Но яко някой попита за тези 10 години какво точно е направил той, нещо смислено, за какво е похарчил парите от нашите данъци, за да може да се прави на шут, най-вероятно никой не може да даде смислен отговор. Популистите рано или късно си отиват и може би виждаме как една поредна подобна формация на следващите избори ще изчезне.
Фокус: И да завършим с това – на какво трябва да заложат в кампаниите си до балотажа Фандъкова и Манолова, за да привлекат повече избиратели?
Любомир Аламанов: Със сигурност г-жа Фандъкова днес е седнала да направи много добър анализ на ситуацията. Снощи г-н Борисов доста радостно каза как печелят на първи тур, което е факт, а и тъй като имаше някои статистически проучвания как ще загубят, е напълно разбираема тяхната радост. Въпросът е, че в чисто абсолютни гласове г-жа Фандъкова получава може би по-малко от половината си гласове от предишните избори. И един много добър анализ къде са отишли тези гласове е доста необходим преди втория тур, така е най-вероятно в момента те правят това, както и най-вероятно се свързват или търсят методи за комуникация с хората от ДБ и „Спаси София“, за да потърсят някакъв вид подкрепа. Поне това според мен е логичното. Самият г-н Борисов снощи каза, че за него било разбираемо демократите, дясна София да гласува и да ги подкрепи. Може би ако се влезе в някакъв тип дефиниране що е то дясно, що е то демократ, ще излязат по-интересни резултати,но това е тема за някакъв друг разговор. Иначе г-жа Манолова, за нейно съжаление, по някакъв начин трябва да промени цялостната си стратегия, което не виждам как ще го направи. Тя сбърка, че тръгна сама да се бори срещу ГЕРБ и г-жа Фандъкова. Тя не започна самата кампания с призив към всички останали да се обединят, даже снощи при нейното изявление тя каза: „Ние се борим да свалим статуквото“. Но все едно, че тя сама се бори. Нямаше нито един даже намек, че ще се обърне към някоя друга политическа сила. И просто, ние тук гражданите ще направим нещо – малко отново е въздушно политически и не съвсем ориентирано. Ако г-жа Манолова не проумее къде са й грешките в последния един месец и рязко не смени всичко, което прави, за следващите пет дена няма шанс да навакса тази разлика от 10 %.
Теодора ПАВЛОВА
Последни мненияПовече
Местни избори 2019: Новоизбраният кмет на Община Симитли...
30 Октомври 2019 | 11:00 ч. | Агенция "Фокус"
30 Октомври 2019 | 11:00 ч. | Агенция "Фокус"
Местни избори 2019: Любомир Аламанов, пиар експерт: Ако...
28 Октомври 2019 | 14:00 ч. | Агенция "Фокус"
28 Октомври 2019 | 14:00 ч. | Агенция "Фокус"
Местни избори 2019: Александър Андреев, ЦИК: Обявяването...
28 Октомври 2019 | 10:00 ч. | Агенция "Фокус"
28 Октомври 2019 | 10:00 ч. | Агенция "Фокус"